neovlivnitelné vodoměry maddeo SMARTm D

Neovlivnitelný vodoměr Maddeo

Nová generace s indukčním snímáním, verze SMARTm D

manuál pro předsedu SVJ

Dokumenty pro SVJ

Knihy, metodiky, vzorové dokumenty od RadceProSVJ.cz

chemické-cisteni-maddeo

Chemické čištění topení

Pro snížení nákladů za "topení"

úsporná-kotelna-svj

Úsporné kotelny (plynové, TČ,...)

Včetně návrhu, projektu a realizace na klíč

Realitní poradna

Rozhovor s Tomášem Milským, generálním ředitelem PINK REALITY, s.r.o., dne 15.7.2015

Buďte ostražití při prodeji nemovitosti

Přinášíme Vám rozhovor s Tomášem Milským, generálním ředitelem PINK REALITY, s.r.o. Firma je na trhu od roku 2011 a má osm poboček v Pardubickém a Královehradeckém kraji.

Jak poznat dobrou realitní kancelář?

Určitě by měla mít nějakou historii na trhu. Radil bych prověřit si jak je na trhu dlouho, zda má pobočku v místě, kde chci prodávat nemovitost, zkouknout nějaké recenze na internetu, jak navenek celkově působí a zda makléř se kterým komunikuji opravdu v realitní kanceláři pracuje. To by měl být základ.

Pro mě osobně by takovým základním ukazatelem bylo i to, zda je realitní kancelář plátcem DPH. Pokud není, pak si myslím, že objem jejich obchodů a tudíž i jejich zkušenosti jsou příliš malé. Rozdíl je samozřejmě i v realitních službách, které nabízí. Pokud mě realitní kancelář nutí, aby peníze šly pouze přes ni, tak to je špatně. Vždy by měla být možnost výběru, klient by neměl být do ničeho nucen. V naší realitní kanceláři fungujeme tak, že klient má vždy na výběr, u provize do 50 tisíc má zdarma náš úschovní účet, pokud je vyšší, pak mají klienti v ceně i advokátní úschovu. Pokud chtějí klienti vázaný účet v bance nebo notářskou úschovu, tak tu si musí hradit sami, nicméně i s tímto typem úschovy často pracujeme.

Pokud jsem prodávající, pak by mě určitě zajímalo, jak bude má nemovitost nabízena. Já například doporučuji klientům, aby naší kanceláři dali 2-3 měsíce výhradního zastoupení, abychom jejich nemovitost nabízeli pouze my. Vsadíme vše do toho, abychom nemovitost co nejdříve prodali využíváme přitom různé komunikační kanály interní databáze poptávajících, internet - hlavní inzertní servery, billboardy, tiskovou inzerci... Pozor ale na automatické prolongace smluv, bohužel čím dál častěji se stává, že realitní kanceláře automaticky smlouvy prodlužují, i když je smlouva na dobu určitou. To se u nás stát nemůže.

Všem klientům - jak prodávajícím, tak kupujícím doporučujeme, aby využili při prodeji či koupi nemovitosti třetí subjekt - realitní kancelář, advokátní kancelář nebo notariát, aby některou z těchto institucí využili pro bezpečný převod peněz mezi prodávajícím a kupujícím. Aby byly jasně stanoveny podmínky, za kterých je nemovitost zaplacena, přepsána na nového majitele a vyplacena kupní cena. Realitní kancelář by také měla poradit klientovi aktuální tržní cenu, za jakou lze nemovitost prodat či koupit, zda něco pomůže tuto tržní cenu navýšit a navrhnout marketingový plán prodeje nemovitosti. Dobrá realitní kancelář si nemovitosti i vybírá. Klientům dokážeme říct, že je nemovitost předražená a že za peníze, které by chtěli získat, ji bohužel nedokážeme prodat. Tržní cenu neurčuje realitní kancelář, ale trh.

Makléř by měl být vždy perfektně připraven jak na náběru tak při prohlídce. Vědět, jakou nemovitost prodává, mít připraveny veškeré písemnosti- doklady. Musíme znát i daňovou problematiku a občanský zákoník.

Jak vlastně správně probíhá převod nemovitosti na nového majitele?

V zásadě jde o to, aby byly jasně stanoveny podmínky, za kterých jsou zaplaceny a vyplaceny peníze. Především je potřeba se domluvit na kupní ceně, podepíšou se veškeré potřebné dokumenty k převodu nemovitosti, složí se kupní cena ke třetímu subjektu, poté dojde ke vkladu kupních smluv do katastru nemovitosti, a jak je přepsáno na nového vlastníka, uvolní se teprve peníze ve prospěch prodávajícího. To je nejjednodušší způsob, kde jsou chráněny obě strany - jak prodávající, tak kupující.

Má realitní kancelář zodpovědnost za nemovitost, kterou mi prodává? Nese zodpovědnost za to, že informace, které mi dává, jsou pravdivé?

Realitní kancelář vychází vždy z informací, které získá od prodávajícího a s tím také sepisuje protokol o nemovitosti, kde jsou veškeré prohlášení prodávajícího o nemovitosti a který je pro prodávajícího závazný a nese si plnou odpovědnost. Častokrát totiž ani my nemáme možnost prověřit, zda prodávající mluví pravdu. Samozřejmě informace které máme možnost si ověřit, především výměry, vlastnictví, zástavy, exekuce - atd., ale moc možností nemáme. Co ale ošetřit jak pro prodávající, tak pro kupující umíme je to, aby jejich Smlouvy byly správně sepsané, aby obě strany měly jistotu, že jsou kryté v případě nějakých problémů. Naše realitní kancelář používá pouze renomované advokátní kanceláře, které smlouvy připravují na míru.

Platí v realitách doporučení?

Ano, určitě, u nás máme v nabídce většinu nemovitostí, kde klienti nebo jejich známí s námi již spolupracovali.

Jaké reality nejčastěji prodáváte?

Většinou jsou to domky do 1,5 miliónu korun, pak malometrážní byty s nižšími provozními náklady - velikost nejčastěji 2+1 s balkónem a to buď levné bez rekonstrukce, nebo naopak drahé a kvalitně rekonstruované.

Jak hodnotíte spolupráci s hypotečními bankami?

Pro klienta, který si u nás rezervuje nemovitost a chce ji přes nás i financovat, děláme společně s bankami kompletní servis služeb. Pokud má u nás zaplacenou rezervaci a přestože původně na hypotéku dosáhnout měl, a pak změnou podmínek bank na ni nedosáhne, tak takovému klientovi vrátíme rezervační zálohu v plné výši. Tedy pokud jde financování přes nás. Pokud si klient vyřizuje hypotéku s bankou či finančním poradcem sám, musí si za ni bohužel nést odpovědnost pak rezervační poplatek propadá.

S hypotečními bankami úzce spolupracujeme, jsme schopni klientům nabídnout i lepší sazby, což je dáno objemem hypoték, které zprostředkováváme.

Co byste ve Vaší práci přivítal?

Určitě by bylo dobré, kdyby stejně jako je tomu například ve Spojených státech, existoval skutečně nezávislý audit nemovitosti a pevná pravidla pro naši práci, závazná pro všechny realitní kanceláře.
Děkuji za Váš čas.

Mediální partner


Aktuální vydání 

"Praktického rádce pro SVJ"