neovlivnitelné vodoměry maddeo SMARTm D

Neovlivnitelný vodoměr Maddeo

Nová generace s indukčním snímáním, verze SMARTm D

manuál pro předsedu SVJ

Dokumenty pro SVJ

Knihy, metodiky, vzorové dokumenty od RadceProSVJ.cz

chemické-cisteni-maddeo

Chemické čištění topení

Pro snížení nákladů za "topení"

úsporná-kotelna-svj

Úsporné kotelny (plynové, TČ,...)

Včetně návrhu, projektu a realizace na klíč

Příběh bytového domu 2

Zpracoval: Milan Lešek, předseda SVJ Nám. Přátelství 686 a 687, Prachatice

Příběhy bytových domů a jejich správce

Milan Lešek, předseda SVJ Nám. Přátelství 686 a 687, Prachatice (37 bytů + 1 nebytový prostor)

V roce 2006 se náš dům rozhodl pro výměnu oken a zateplení fasády. Financování investice ve výši cca 4,1 mil. Kč jsme řešili individuálními úvěry od Stavební spořitelny České spořitelny, tedy u Buřinky. Toto financování pro nás bylo v té době nejvýhodnější. Byloto v době, kdy pro banky byla společenství vlastníků ještě neznámými subjekty bez historie.

I když jsme neměli peníze na všechny plánované práce, první rok po zateplení domu a výměně oken jsme snížili roční spotřebu tepla na vytápění téměř o 50%. Náklady jsme tím skokově snížili o cca 200 000 Kč, ale neustálý růst ceny tepla postupně náklady zvyšoval.

V roce 2010 jsme změnili dodavatele tepla a teplé užitkové vody se odpojili se od centrálního zásobování teplem z městské teplárny. Společnost GanTop nám teplo vyrábí levněji přímo v našem domě tepelnými čerpadly vzduch – voda. Za tři roky provozu náš dům ušetřil za dodávky tepla a teplé vody cca 360 000 Kč.

Také jsme se rozhodli dokončit zateplení obvodového pláště domu. Financování jsme tentokrát vyřešili úvěrem OBNOVA, který je také od Buřinky a je přímo určen pro BD a SVJ. Využít se dá jak na financování oprav, tak na refinancování stávajících úvěrů. Pro jsme tento úvěr použili na refinancování zůstatků individuálních úvěrů a navýšili ho o částku, která byla potřebná na dokončení zateplení.

Nyní, na jaře 2014, jsme se rozhodli pro výměnu 2 výtahů v ceně 2 mil. Kč. Financování budeme řešit opět úvěrem OBNOVA od Buřinky. Je to produkt, který nám nechává svobodu volby banky, u které vedeme účet společenství, je nejlevnější na poplatcích, umožňuje nám bez penále mimořádné splátky i předčasné splacení celého úvěru. Úroková sazba je velmi výhodná. Jednoduchá je i vlastní žádost o úvěr. Výkaznictví nás nezatěžuje nadbytečnou administrativou. Troufnu si tvrdit, že je to v současné době nejlepší produkt na našem trhu pro SVJ a BD.

Na závěr musím říci, že výhody úvěru OBNOVA a levnější dodávky tepla můžeme využívat také zásluhou našeho správce. Správu pro nás vykonává společnost GARANT CZ s.r.o., Prachatice, kterou mohu doporučit všem, kteří se svým správcem spokojeni nejsou.

Mediální partner


Aktuální vydání 

"Praktického rádce pro SVJ"