neovlivnitelné vodoměry maddeo SMARTm D

Neovlivnitelný vodoměr Maddeo

Nová generace s indukčním snímáním, verze SMARTm D

manuál pro předsedu SVJ

Dokumenty pro SVJ

Knihy, metodiky, vzorové dokumenty od RadceProSVJ.cz

chemické-cisteni-maddeo

Chemické čištění topení

Pro snížení nákladů za "topení"

úsporná-kotelna-svj

Úsporné kotelny (plynové, TČ,...)

Včetně návrhu, projektu a realizace na klíč

Mýty a fakta - zateplení

Zpracovalo: Sdružení EPS ČR, dne 15.7.2015

Nejčastější mýty o zateplení

Věděli jste, že nejvyužívanějším materiálem na zateplení je pěnový polystyren? Od roku 2000 se spotřebovalo neuvěřitelných 483 853 tisíc tun pěnového polystyrenu, který je nejčastěji využívaným izolačním materiálem na zateplení. Jeho nespornou výhodou je fakt, že samotné zateplení dokáže domácnostem ušetřit až 80 % nákladů za energie na vytápění. O výhodách a správném postupu při zateplování informuje také Sdružení EPS ČR, které mimo jiné monitoruje i kvalitu desek vyráběných z pěnového polystyrenu. Přesto kolem tohoto typického izolačního materiálu a celkově rovněž zateplení panují mýty, které mohou sehrát roli při samotném rozhodování.

Není pravda, že …
... pěnový polystyren v konstrukcích po čase „mizí“

Tento mýtus vnikl v začátcích užívání EPS. Faktem je, že EPS neodolává teplotám pohybujícím se nad 70 °C. Nesvědčí mu ani lepidla obsahující organická rozpouštědla. V minulosti proto postup při jeho využívání nebyl vždy dle „scénáře“ a objevila se pověra, že mizí za každé situace. Při správné aplikace je naopak vysoce odolný a životnost je podle dosavadních studií nejméně 50 let.

... nezáleží na tom, jestli izoluji byt nebo chalupu

I když je postup víceméně totožný, je třeba dbát zvýšené pozornosti zejména na problematiku správného větrání. Návrh projektu na zateplení totiž zahrnuje i nucenou regulovanou výměnu vzduchu, která vyhoví nejen požadavkům hygienika, ale zároveň minimalizuje tepelné ztráty větráním. A právě zde se nachází hlavní rozdíl mezi zateplením bytu a chalupy. Zatímco v bytě se pohybujeme v podstatě každý den a zajistíme tak pravidelnou výměnu vzduchu, v chalupách trávíme podstatně méně času, což může mít za následek rosení či vznik plísní. Pokud nedochází k pravidelnému odvětrávání, vlhkost se po čase zvyšuje nad únosnou mez. A právě to je příčinou vzniku plísní, které se pak v chatách, kde trávíme třeba jen víkendy, stále šíří.

... zateplení zvládnu hravě sám

Přestože je o Češích známo, že jsou národem kutilů, neměli by se do zateplování pouštět vlastními silami. Kvalitního dodavatele lze najít například i na stránkách Cechu pro zateplování budov. Ten v současné době sdružuje více než čtyři desítky odborných firem a specialistů, jejichž předmětem činnosti je výroba a distribuce zateplovacích systémů, provádění a montáže těchto systémů, navrhování a posuzování či expertní činnost. Ověření dodavatelé mohou tedy garantovat kvalitně odvedenou práci. Pokud se do zateplení pustíte sami, výrazně snížíte pravděpodobnost, že výsledek bude odpovídat původnímu záměru. Nikdo vám také nezaručí životnost provedených prací. Opravy se pak vyšplhají třeba i na dvojnásobek původně zamýšlené investice.

... po zateplení se obvodová konstrukce příliš uzavře a dům „nedýchá“

K výměně vzduchu dochází v 95% pomocí spár v konstrukcích, netěsněním oken, dveří a technologických zařízeních, jako jsou ventilátory a digestoře. Je třeba si uvědomit, že vnitřní konstrukce i po zateplení nadále reaguje na změny vlhkosti vnitřního vzduchu a dům „dýchá“. Tím pádem se snižuje kondenzace vodní páry uvnitř domu a nedochází k tvorbě plísní.

Mediální partner


Aktuální vydání 

"Praktického rádce pro SVJ"