neovlivnitelné vodoměry maddeo SMARTm D

Neovlivnitelný vodoměr Maddeo

Nová generace s indukčním snímáním, verze SMARTm D

manuál pro předsedu SVJ

Dokumenty pro SVJ

Knihy, metodiky, vzorové dokumenty od RadceProSVJ.cz

chemické-cisteni-maddeo

Chemické čištění topení

Pro snížení nákladů za "topení"

úsporná-kotelna-svj

Úsporné kotelny (plynové, TČ,...)

Včetně návrhu, projektu a realizace na klíč

Minerální izolace I.

Zpracovala: Asociace výrobců minerální izolace, dne 1.4.2015

Zateplení minerální izolací

Cena tepelné izolace tvoří zhruba jen 25 - 35 % nákladů na celkové zateplení - záleží na tom jakou použijte izolaci a v jaké tloušťce. Mnohem větší náklady vynaložíte na práci, omítku, lešení, oplechování, zkrátka na fixní náklady, které je potřeba zaplatit v každém případě.

Z tohoto důvodu nemá cenu šetřit ani na tloušťce izolace ani na její kvalitě. Před výběrem konkrétní izolace je ale dobré zároveň popřemýšlet o tom, zda si nemůžete dopřát vyšší kvalitu za rozumné peníze a vyvarovat se tak problémům, se kterými se domácnosti často potýkají. Podle průzkumu odborníků ve stavebnictví, kteří hodnotili stav bytového fondu v České republice a spolu s tím kvalitu bydlení včetně potenciálních rizik, trpí nějakým problémem každý druhý dům nebo byt.

Domácnostem komplikuje život hlavně vysoká vlhkost, potažmo plísně, hluk a riziko požáru. Příčinou jsou především nefunkční opláštění budov, nevyhovující cirkulace vzduchu a vytápění, nekvalitní izolace a zateplení budov včetně starých netěsnících oken. Ohroženy jsou však nejen staré domy, ale také novostavby.

Tepelněizolační funkce je samozřejmostí, některé izolace umí ale víc

Při výběru izolace by neměla být jediným kritériem cena tepelné izolace. Zateplení slouží desítky let a šetřit se nevyplácí. Pokud se bude chtít vyhnout problémům, zajímejte se o to, co dalšího tepelná izolace umí.

Domácnost bez plísní

V každé domácnosti vzniká každý den velké množství vlhkosti, které musí být z interiéru odvedeno, vyvětráno. Pro představu, domácnost tří lidí vyprodukuje za 24 hodin průměrně 12 litrů vody přeměněné ve vzdušnou vlhkost. Nepřirozeně vysoká vlhkost zapříčiňuje vznik plísní, které znehodnocují nemovitost a ohrožují zdraví obyvatel. Toto riziko hrozí u novostaveb i u rekonstruovaných budov. Minerální izolace je propustná pro vodní páru a její struktura umožňuje bezpečný odvod vlhkosti z konstrukce, proto je ideální pro zateplování novostaveb, ale i rekonstruovaných budov. Při použití minerální izolace se můžete vyvarovat vlhkostním problémům.

Klidné bydlení

Se zvyšujícím se hlukem, který z venčí proniká do interiéru a narušuje pohodlí našeho domova, se zvětšuje význam i akustické funkce izolace. Kontaktní zateplení může akustickou pohodu navrátit nebo ji preventivně zabezpečit. Výhodou minerální izolace je její otevřená vláknitá struktura, díky které dokáže hluk tlumit. Jako zvukový izolant se používá také v interiéru do příček, stropů i podlah.

Nebezpečí požáru

Všechny minerální izolace jsou samy o sobě nehořlavé, mají nejlepší třídu reakce na oheň A1. V případě požáru vám může nehořlavá izolace zachránit velkou část majetku a poskytnout potřebný čas pro evakuaci. Minerální izolace zabraňují rozšíření požáru a nepřispívají k jeho intenzitě.

Šetrnost k životnímu prostředí i k sobě samotnému

Minerální izolace jsou vyrobené z přírodních nebo recyklovaných surovin – skla nebokamene. Pryč jsou doby, kdy minerální vata byla synonymem pro komplikovanou a nepohodlnou práci, díky moderní výrobě se s nimi mnohem lépe pracuje než dříve. Ušetříte i na přepravě, protože měkké skelné minerální izolace se při balení komprimují na pětinu až desetinu svého objemu.

Osvědčený materiál

K dostání je nepřeberné množství typů a druhů izolace. Pro zateplení, které by mělo šetřit energii a být funkční i estetické desítky let, je vhodné si vybrat osvědčený materiál. Spoléhat se na to, že to co se dostalo na náš trh teprve nedávno a bude stejně kvalitní jako tradiční materiál, je často zbytečný risk. Typickým příkladem jsou reflexní fólie, jejichž prodejci slibují superizolační schopnosti založené na kosmické technologii, které v našich pozemských podmínkách bohužel nefungují. Minerální izolace se na zateplování používá od 50 let 20. století a není pochyb o stálosti všech jejich funkcí – tepelněizolační, akustické i protipožární.

Mediální partner


Aktuální vydání 

"Praktického rádce pro SVJ"