neovlivnitelné vodoměry maddeo SMARTm D

Neovlivnitelný vodoměr Maddeo

Nová generace s indukčním snímáním, verze SMARTm D

manuál pro předsedu SVJ

Dokumenty pro SVJ

Knihy, metodiky, vzorové dokumenty od RadceProSVJ.cz

chemické-cisteni-maddeo

Chemické čištění topení

Pro snížení nákladů za "topení"

úsporná-kotelna-svj

Úsporné kotelny (plynové, TČ,...)

Včetně návrhu, projektu a realizace na klíč

Sponzorovaný odkaz

logo maddeo vodoměry

Maddeo CZ s.r.o.
Pobřežní 249/46
186 00 Praha 8
IČ: 27505421, DIČ: CZ27505421

info@maddeo.cz
734 448 899 - obchodní dotazy
773 669 073 - technické dotazy
www.maddeo.cz
www.usporne-kotelny.cz
www.NeovlivnitelnyVodomer.cz

vodoměr SMARTm D

Neovlivnitelné vodoměry

s dálkovými odečty
měřiče tepla kompakty

Měřiče tepla

s dálkovými odečty
modernizace kotelny maddeo

Kotelny, regulace

plynové, TČ, čištění topení

Přesné měření vody

dne 10.5.2015

Jak měřit vodu v současné době tak, aby poctivý člověk neprodělal

Přesné měření spotřeby vody v bytech je doslova nutnost

V první řadě je třeba si uvědomit, že cena vody se stále zvyšuje a už dávno neplatíme 80 haléřů za 1 m3 jako tomu bylo v roce 1990. V současné době je cena vody více než 100 krát vyšší, to znamená, že voda běžně stojí přes 80 Kč za 1 m3. A výhled do budoucna? V médiích proběhla zpráva, že do roku 2015 dojde k navýšení až na 125 Kč za 1 m3.

Současná praxe v typickém bytovém domě vypadá asi takto. V bytech jsou instalovány klasické suchoběžné vodoměry a každý rok při vyúčtování spotřeby vody uživatelé bytů řeší stále se opakující problém. Jedná se o rozdíly, které vznikají mezi hlavním vodárenským vodoměrem (tzv. patním) a součtem vodoměrů v bytech. Jde o tzv. úniky. A víte, proč jsou tyto rozdíly tak nebezpečné? Protože se rozpočítávají mezi všechny uživatele! A musíme upozornit, že opravdu mezi všechny uživatele bez ohledu na to, kdo nebo co takový rozdíl (únik) způsobilo. Rozpočítání navíc probíhá v poměru k naměřeným hodnotám na bytových vodoměrech, takže ten kdo má vyšší spotřebu doplácí na úniky více, ten kdo má výrazně nízkou spotřebu, doplácí méně. Výsledkem je, že nejvíce pak doplácí poctiví uživatelé bytů, kteří tak ve skutečnosti platí za ty, co tento rozdíl způsobili! Proto je nezbytné, aby takový rozdíl byl co nejnižší. Z toho jednoznačně vyplývá, že je třeba měřit spotřebu vody v bytech co nejpřesněji. Jedině tak lze zajistit spravedlivé rozúčtování.

Vliv neměřených úniků na peněženky poctivých uživatelů při současných cenách vody

Každý, kdo se podívá do svého rozúčtování spotřeby vody, jednoduše zjistí, že uživatelé bytů neplatí cenu vody, kterou vyhlásí v daném městě vodárna. Ale platí cenu vyšší, protože cena vody za 1 m3 se jim vždy navyšuje úměrně o zmiňované rozdíly (nezměřené úniky). Funguje to asi takto. Pro názornost uvádíme teoretický příklad:
Představte si např. bytový dům o 2 bytech viz. obrázek výše. V tomto domě bydlí čtyřčlenná rodina (poctivec), která má spotřebu 80 m3 studené vody za rok. Dům nakupuje od vodárny studenou vodu za 80 Kč za 1 m3. V domě se díky únikům (u nepoctivce) vytvořil rozdíl 20%, to je mimochodem průměrný rozdíl, se kterým se setkáváme v bytových domech. Toto nezměřené množství vody neboli rozdíl a jeho poměrné rozpočítání na všechny byty způsobí, že tato rodina nebude platit za kubík 80 Kč, ale částku 96Kč. Těch 16Kč navíc je způsobeno právě tím 20% rozdílem a v případě naší rodiny to je částka 80 m3 x 16Kč = 1.280Kč/rok. Takže každý rok tato rodina zaplatí 1.280Kč za vodu, kterou nespotřebovala. Jinými slovy 6.400Kč zaplatí během 5-ti let za někoho jiného (za nepoctivce). A přesně takhle je rozdíl nebezpečný. Běžně se setkáváme s rozdílem 15% až 45% a to je alarmující!

Jak vybrat ten správný vodoměr, který nám zajistí spravedlivé měření

První místo, kde většina lidí logicky začne hledat problém, je patní (hlavní) vodárenský vodoměr. Ze zákona mají právo na úřední přezkoušení v době platnosti ověření a spousta zákazníků toho využívá. V naprosté většině případů se ale po přezkoušení ukáže, že vodárenský vodoměr je v pořádku, ale problém s rozdíly zůstává.

Praxe totiž ukazuje, že rozdíly vznikají nezměřenými úniky vody v bytech, které vznikají ze 3 hlavních důvodů:
1. Nízká přesnost měření bytových vodoměrů
2. Ovlivnění bytových vodoměrů silnými magnety
3. Mechanické ovlivnění bytových vodoměrů

Při výběru správného vodoměru je nutné eliminovat všechny výše uvedené body. Proto je nutné se v první řadě zaměřit na jeho přesnost, která musí být výrazně vyšší než tomu je u klasických suchoběžných vodoměrů. Dále pak na jeho konstrukci, která nesmí umožňovat jakékoliv ovlivnění. To splňují pouzevodoměry, které nemají ve své konstrukci magnetickou spojku. To je důležité. Zde důrazně upozorňujeme na neseriózní prodejce vodoměrů, kteří tvrdí, že právě ten jejich vodoměr sice magnetickou spojku má, ale ovlivnit ho nelze. Není to pravda! V naší společnosti jsme provedli interní testy a výsledky hovoří za vše! Dalším parametrem jsou bezpochyby již dosažené výsledky na jiných domech. Nebojte se zeptat a žádejte reference. A v neposlední řadě je velmi důležitá také spolehlivost měření.

Co tedy změnit, aby uživatel bytu platil jen za svoji spotřebu vody

Nechat si instalovat Přesné neovlivnitelné vodoměry. Tyto vodoměry jsou základním prvkem našeho řešení, které spolehlivě vede ke snížení nebezpečných rozdílů. Navíc ke každému vodoměru dodáváme jako bonus zpětnou klapku zdarma, aby se zabránilo zpětným tokům. Dále k vodoměrům s dálkovým odečtem dodáváme odečítací program a odečítací modem.

Mediální partner


Aktuální vydání 

"Praktického rádce pro SVJ"