aneb proč magnetická spojka v klasických suchoběžných a objemových vodoměrech pomáhá různým „filutům“ každý den, kteří se Vám smějí, když jim platíte jejich vodu.
POZOR: V klasických suchoběžných a objemových vodoměrech je magnetická spojka, která i když má tzv. „antimagnetické“ stínění NEZABRÁNÍ ovlivnění magnetem. Vodoměr se tak může zpomalit a dokonce i zastavit!
Každý člověk, který by si přečetl technické listy nebo prodejní letáky suchoběžných bytových vodoměrů, by určitě nabyl dojem, že je to správná volba.
Na slovo „antimagnetický“ narazíte prakticky vždycky a všude. Dokonce je mnohdy účelně změněno na slovo „neovlivnitelný“ a ještě doprovázen výrazem „vysoce přesný“. Ve čtenáři nebo u potenciálních zákazníků, kteří nejsou odborníky v oboru, to samozřejmě vyvolá pocit, že tomu tak je. Bohužel skutečnost je zcela odlišná a pravda je přesně obrácená.
Už jenom z logiky a znalosti fyzikálních zákonů jsou tvrzení nepravdivá. Vysvětlení naleznete v tomto v článku s jasnými a podloženými fakty.
Proč vzniká rozdíl?
Jak víte, tzv. “rozdíl” vzniká ve všech bytových domech a jeho číselné vyjádření získáme při porovnání součtu bytových vodoměrů v bytech s hodnotou spotřeby na fakturačním, vodárenském vodoměru.
Je potřeba si uvědomit, že na “rozdíl” má vliv několik významných faktorů, zejména:
Suchoběžný vodoměr je standardně osazován do bytových domů od samého začátku, ale nutné si uvědomit, že cena vody byla tehdy 80 haléřů a nebyl důvod nějakým způsobem “ovlivňovat” měření. Dnes je cena vody 100x dražší a motivace ovlivnit náměr na vodoměru je vysoká a je běžně odhalovaným zásahem. Neoprávněné ovlivnění vodoměru může nastat dvojím způsobem:
Suchoběžný vodoměr není na tyto způsoby ovlivnění konstruován. To platí i pro tzv. ”antimagnetické” vodoměry, mnohdy úmyslně označované jako “ neovlivnitelné” s cílem vzbudit dojem, že tomu tak je. Skutečnost je však zcela obrácená.
Už z názvu plyne, že jedna část je “suchá”, tou je plastový číselník počítadla. Druhou částí je “mokrý” prostor kudy protéká měřená voda, která otáčí lopatkovým kolem. Oba prostory jsou od sebe zcela odděleny tlakovou deskou, viz obrázek – detail magnetické spojky vodoměru.
Jak se otáčení lopatkového kola přenese do suchoběžného číselníku?
K tomu se použije tzv. magnetická spojka a její princip je založen na “přitahování” dvou magnetů. Magnetická spojka je složena ze dvou částí a v každé z nich je magnet.
První magnet je na konci hřídelky lopatkového kola ve vodě. Druhý magnet je na hřídelce, která je už v suchoběžném strojku. Obě tyto části jsou ale od sebe odděleny tlakovou deskou, takže magnety se nedotýkají a jsou od sebe vzdáleny cca 2-4 mm, dle typu vodoměru.
Právě proto bývá v nových suchoběžných vodoměrech “antimagnetická” ochrana, která má nevýhodu magnetické spojky zmírnit a vytvořit tím ochranu proti vnějšímu magnetickému poli. Tato ochrana je pouze zvýšená, bohužel silným magnetům neodolá.
Díky výše uvedeným faktům záleží jen na síle vnějšího magnetického pole (například od silného neodymového magnetu), kterou lze magnetickou spojku ovlivnit a vodoměr zpomalit a dokonce i zastavit.
Chcete se těmto slabinám vyhnout? Nahraďte suchoběžnou konstrukci vodoměru za jinou, ale bez magnetické spojky. Změnou konstrukce vodoměru lze popsané nedostatky snadno vyřešit.
Doporučení: Setkali jste se s ovlivňováním? Vybírejte bytové vodoměry bez magnetické spojky např.: neovlivnitelné vodoměry (s vodárenským principem měření) nebo ultrazvukové vodoměry.
Pokračování článku naleznete na tady
aktualizace